Kolajen Üretimi Nasıl Arttırılır? Kolajen İçeren Besinler Nelerdir?

Kolajen üretimini arttırma, kolajen içeren gıdalar, kolajen kaybı, kolajen eksikliği belirtileri, kolajen azalması, kolajen takviyesi…

Kolajen Üretimini Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Kolajen; pürüssüz bir cilt ve sağlıklı bir beden için vücudun ihtiyaç duyduğu en önemli bileşenlerden biridir. Kolajen içeren besinleri her gün düzenli tüketerek vücudunuzun doğal kolajen üretimini hızlandırabilirsiniz. Aynı şekilde zamanla azalan kolajen üretimini de arttırabilirsiniz.

Kemik suyu, kırmızı meyveler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, soya ürünleri, sarımsak, mor meyveler, süt ve süt ürünleri doğal kolajen içeren başlıca gıdalardır. Özellikle kemikli etler ve sakatat grubundaki hayvansal gıdalar, yüksek oranda doğal kolajen içerirler. Yumurta beyazı, tavuk, balık ve kabuklu deniz ürünleri de yüksek kolajen içeren kaynaklardır. Kolajen üretimini desteklemek için amino asit içeren, A ve C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek gerekir. Bu bağlamda fasulye, barbunya, avokado, beyaz çay, ginseng, turunçgiller, tropikal meyveler, tatlı patates, brüksel lahanası, domates, dolmalık biber, yaban mersini ve kuruyemişler tüketilebilir.

Kolajen Takviyesi ile Kolajen Üretimini Arttırın

Vücudumuz, zamana göre işleyen sistemli bir mekanizmadır. Yaş ilerledikçe bu sistemde üretim açıkları meydana gelir. Bu açıkları kapatmak için gıdalardan ve takviyelerden destek almak gerekir. Kolajen içeren doğal yiyeceklerin yanı sıra cilt ve vücut bütünlüğüne katkı sağlayan bileşenleri içeren bir takviye seçmek gerekir.

Cosvia Collagen, 5000 mg hidrolize kolajen peptid içerir. Formülündeki kolajenin molekül büyüklüğü 2kgDa’dır (2000 dalton). Hidrolize kolajenin partikül boyu daha küçük olduğu için vücut tarafından kolay emilim göstererek cilde daha hızlı ve daha etkili nüfuz etmesini sağlar. Cildin %70’ini oluşturan Tip 1 ve Tip 3 kolajen içeren Cosvia‘da, klinik araştırmaları yapılmış Alman menşeli ve helâl sertifikalı sığır kolajeni kullanılmıştır. Sığır kolajeni tercih edilmesinin sebebi, proteinleri oluşturan glisin ve prolin aminoasitleri açısından zengin bir kaynak olmasıdır. Sığır kolajeni; kreatin üretimini, kas oluşumunu ve vücudun kendi doğal kolajenini üretmesine destek olur.

Siteyi açmak için tıklayın

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
20 Nisan 2021 tarihinde eklendi.
Website Screenshots by PagePeeker