Yaşlılarda ve Engelli Bireylerde Burun Tıkanıklığı

Yaşlılarda ve engelli bireylerde burun tıkanıklığı, kronikleştiği takdirde oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Burun tıkanıklığı, solunum yolları ile ilişkili hastalıkların da belirtisidir. Akut (kısa süreli) durumdaki burun tıkanıklığı, kronikleşmeden tedavi edilmeli ve önlem alınmalıdır.

Yaşlı veya engelli bireylerin bağışıklık sistemi, sağlıklı yetişkinlere kıyasla daha zayıftır. Bu yüzden soğuk algınlığı, nezle, grip ve virüslere bağlı solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskleri daha fazladır. Burun tıkanıklığına yol açan başlıca sebeplerden biri üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı hastalıklardır. Burun tıkanıklığına yol açan başlıca nedenler ise şöyle;

Burundaki kemik veya kıkırdakta eğrilik, burnun darbe alması,
Konka adlı burun etlerinin büyümesi,
Polen, ev tozu akarı, hayvan tüyleri ve bazı besinlere bağlı gelişen alerjik rinit,
Burundaki kan damarlarının genişlemesi sonucunda ortaya çıkan vazomotor rinit,
Özellikle tek taraflı burun tıkanıklığı ile belirti gösteren burun tümörleri,
Adenoid dokuların büyümesinden kaynaklı geniz eti büyümesi,
Sinüzit, nezle, grip, astım, bronşit, KOAH, larenjit ve farenjit vb. solunum yolu ile akciğer hastalıkları.

Yaşlılarda ve Engelli Bireylerde Burun Tıkanıklığına Anında Çözüm

Bağışıklık sistemi güçsüz olan yaşlı veya engelli bireylerde, burun tıkanıklığı anında giderilmeli ve rahat nefes almaları sağlanmalıdır. Bu sayede burun tıkanıklığının kronikleşmesi ve ciddi hastalıklara yol açması engellenebilir. Bakımından sorumlu olduğunuz yaşlı anne babanızın veya engelli aile üyelerinizin tıkanan burnunu, ilaç kullanmadan anında açabilirsiniz. Evde burun tıkanıklığını anında gidermek için en etkili çözüm burun aspiratörü kullanmaktır. Burun içi temizliğinde kullanılan mendil, tülbent veya kulak çöpü, burun kanallarında biriken mukusu (akıntı) tamamen temizlemez. Baby-Vac burun aspiratörü, burundaki tıkanıklığı anında gideren etkili bir medikal araçtır. Yumuşak malzemelerden yapıldığı için bebeklerde, yaşlı ve engelli bireylerde tahrişe yol açmaz.

babyvac-kullanim-paket-icerigi

Siteyi açmak için tıklayın

Etiketler: , , , ,
29 Nisan 2020 tarihinde eklendi.
Website Screenshots by PagePeeker