Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisi İçin En İyi Yöntem Nedir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı olmaması için hangi önlemleri almak gerekir? Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi için en iyi yöntem hangisidir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisi, geciktirilmeden yapılması gerekir. Aksi takdirde bebeğin gelişimini, sağlıklı büyümesini ve günlük aktivitelerini olumsuz yönde etkiler. Bebeklerde burun kanallarının açık olması ve rahat nefes alabilmeleri, sağlıklı gelişimleri açısından hayati önem taşır. Sürekli ağlayan, huzursuz olan ve sağlık problemleri yaşayan bir bebek, aileler için de oldukça yıpratıcı bir durumdur. Bebeğinde burun tıkanıklığı sorunu olan ebeveynler, ilaçsız ve pratik tedavi yöntemlerini evde uygulayarak bu sorundan kurtulabilirler. Peki bebeğinizde burun tıkanıklığı oluşmaması için neler yapabilirsiniz?

 • Bebeğinizin yeterli sıvı aldığından emin olun.
 • Burun tıkanıklığını önlemenin en iyi yolu, evi ideal nem oranında tutmaktır. Bunun için nem makinesi kullanabilir veya kaloriferin üzerine içi su dolu bir kap koyabilirsiniz.
 • Bebeğinize ılık bir duş aldırarak buharı solumasını sağlayın.
 • Serum fizyolojik damlalardan veya burun spreylerinden yararlanabilirsiniz. Fakat uzun vadede burun mukozasında tahriş ve ödem oluşturabileceği için sık kullanmamaya çalışın.
 • Uyku esnasında burun akıntısının genizden geriye doğru akmasını engellemek için bebeğinizin başının altına bir destek koyarak yatağın eğimini ayarlayın.

  Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Tedavisinde En İyi Yöntem Nedir?

  Bebeklerde burun tıkanıklığı tedavisinde en hızlı çözüm, burun aspiratörü kullanmaktır. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilen burun aspiratörü, biriken mukusu acıtmadan kolay bir şekilde çeker ve tıkanık burunun açılmasını sağlar. Eskiden sadece hastanelerde bulunan burun aspiratörleri, günümüzde evde kullanıma uygun hâle getirilmiştir.

  Ebeveynin kendi nefesi ile mukusu toplama haznesine çektiği burun aspiratörleri, psikolojik olarak “mide bulandırıcı” görülür. Bunun için her evde bulunan elektrik süpürgesi ile çalışan burun aspiratörü geliştirilmiştir. Elektrik süpürgesinin ucuna takılan burun aspiratörünün hortumu, süpürgenin emme gücünü hafifleterek bebeğin burun mukozasına zarar vermeden mukusu çeker ve tıkanıklığı anında açar.

Siteyi açmak için tıklayın

Etiketler: , , , , ,
10 Şubat 2020 tarihinde eklendi.
Website Screenshots by PagePeeker